Mermer Ocağı İstemiyorlar

Seydikemer’in  Çökek Mahallesi’nde 500 dönümlük araziye kurulmak istenen mermer ocağı işletmesine karşı çıkan köylüler, yöredeki asırlık ağaçların tahrip olacağını, ayrıca hayvancılık ve arıcılık faaliyetinin sona ereceğini ifade ettiler. Mahalle Muhtarı Süleyman Fahri Bildirici ile birlikte bir grup vatandaş, mermer ocağının kurulacağı bölgede, bir araya gelerek, bu projeden vazgeçilmesini istediler.

Seydikemer İlçesinin Çökek Mahallesi’nde 500 dönümlük araziye kurulmak istenen mermer ocağı işletmesine karşı çıkan köylüler, yöredeki asırlık ağaçların tahrip olacağını, ayrıca hayvancılık ve arıcılık faaliyetinin sona ereceğini ifade ettiler. Çökek Mahallesi Çamçukuru yaylasında açılması planlanan mermer ocağına karşı bir grup vatandaş tepki eylemi gerçekleştirdi. Çökek Mahalle Muhtarı Süleyman Fahri Bildirici; “Köyümüzde mermer ocağı kurulmak isteniyor. Devletimizin yetkililerinden bu projenin iptalini istiyoruz. Çünkü bölge asırlık Ardıç ve Katran ağaçlarından oluşan ormanlık alandır. Köylünün %80’inin geçim kaynağı olan hayvancılık faaliyetleri mermer ocağının kurulacağı bölgede yapılmakta olup ayrıca arıcılık faaliyeti de yapılmaktadır. Bölgede yerleşke olarak çobanların yurtları bulunmaktadır. Endemik bitki türlerinin olduğu bölge yaban hayatı açısından da çok önemlidir. Bölge kurt, karaca vaşak, yaban domuzu ve benzeri sayısız kuş türleri için önemli bir doğa harikasıdır. Mermer ocağı faaliyeti için işaretlenen alan 500 dönüm üzerindedir. Devlet yetkilileri ya yardım etsinler, yada mahallemizi haritadan silsinler. Halkımız bu bölgede mermer ocağı istemiyor” ifadelerini kullandı.

Next Post

Pırlantanın Muhteşem Yüzü Blue Diamond

Cum Kas 19 , 2021
Blue Diamond Türkiye’de pırlanta sektöründe faaliyet yürüten Yıldız markadır. Blue Diamond kurulduğu günden bu yana kadınların pırlanta alırken ilk tercih ettiği firma olmayı başarmıştır. Bünyesindeki profesyonel tasarım ekibi ile birlikte Türkiye’nin en kaliteli pırlantalarını üretmektedir. Firma son derece geniş bir ürün yelpazesine sahiptir ve %100 müşteri memnuniyeti odaklı bir çalışma […]

Bu Haberler İlginizi Çeker