Güler; “Sanayide Elektrik Kesintisi Çiğ Süt Üreticisini Vuracak”

İYİ Parti Seydikemer ilçe Başkanı Sevgi Nurten Güler, “Seydikemer’de 150 ton Süt üretilmekte Süt üreticilerimiz mağdur edilmesin” dedi. Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgeleri doğalgaz kaynaklı elektrik kısıntısı ve tedarik problemleri nedeniyle üretimlerine ara vereceklerini açıkladı. Bu kesintilere karşı İYİ Parti Seydikemer İlçe Başkanı Sevgi Nurten Güleri yazılı basın açıklaması yayımlayarak, lektrik kesintisi ile ilgili oluşabilecek olumsuzluklar için uyarılarda bulundu.

Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Baskanı Turgut Tokmak‘ın açıklamalarını Seydikemerli vatandaşları için paylaştı. Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Baskanı Turgut Tokmak’ın yaptığı Açıklama da; Tüm süt üreticilerimizin dikkatine! Bugün Tüm Türkiye’de organize sanayi bölgelerinde bölgesel olarak belirli günlerde doğalgaz ve elektrik kesintisi yapılacağı yönünde haber ile şok olduk ve birçok süt sanayicisi 23 Ocakta ve diğer kesinti yapılacağı günlerde süt alamayacaklarını bildirdiler.

Sanayiye arzın hiçbir şekilde durdurulamadığı ve son bir yıldır girdi maliyetleri sebebiyle çok sıkıntılı günler geçiren süt sektörü için bu alınan kararlar sıkıntıları daha da  derinleştirecektir.Süt sektöründe diğer sektörler gibi arzı kısıtlama ve sütü bekletme şansı olmadığı için özellikle süt sektörü için, Türkiye hayvancılığının daha da gerilememesi için üreticiler olarak bu enerji kısıtlamalarından süt sanayicisi için devletimizden pozitif ayrımcılık istiyoruz.

Elbette ki çok zor ve öngörülemez bir süreçten geçiyoruz. Özellikle önümüzdeki 10 gün boyunca kış şartlarının ağırlığından dolayı doğalgaza ve elektriğe olan ihtiyacımız maksimum seviyededir, devletimiz de  halkımızı kışın soğukta bırakmamak için böyle bir karar almıştır. Ancak gıda sektörü de artık çok stratejik öneme sahiptir. Elimizdeki mevcut kaynaklarında eritilmemesi için daha titizlikle bazı kararların alınması gerekmektedir. İnşallah değerli devlet büyüklerimiz de bizim düşündüğümüz gibi düşünüp daha sürdürülebilir bir formül üreteceklerdir diye ümit ediyorum.Gelişmelerden üreticilerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Haber Servisi

Next Post

Yaşlı Adam Yanarak Can Verdi

Cum Oca 28 , 2022
Seydikemer İlçesinde tek başına yaşayan 89 yaşındaki Mehmet Değirmeci, evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, Mehmet Değirmeci’ye ait iki katlı ahşap evde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Kısa sürede evi saran gören alevleri gören vatandaşlar durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’nden yardım  istedi. Bir süre sonra olay yerine […]