Fethiye Ve Seydikemer’de Coğrafi İşaret Denetimleri Gerçekleştirildi

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından coğrafi işaret tescil belgesi alınan ve bölgenin ilk coğrafi işaretli ürünü olan Seydiler Kilimi’nin firma denetimleri gerçekleşti.

Sınai Mülkiyet Kanunu gereği yılda 1 kez yapılması zorunlu olan denetimlere Muğla Üniversitesi Milas Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Programı Öğretim Görevlisi Berna Sevinç, Seydikemer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Kasım Gürbüz, Fethiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok ile FTSO Dış Ticaret ve Sanayi İşlemleri Sorumlusu Özge Ertürk Hakanoğlu katıldı. 21 Ocak 2022 tarihinde başlayan denetimler kapsamında Seydiler Kilimi satışı yapan, Fethiye’deki ‘Old Orient Carpet Kilim Bazaar’ ile Seydikemer’deki ‘Seydiler Halı Dünyası’ firmaları ziyaret edildi. Satılan kilimlerin coğrafi işaret uygunluğunun kontrol edildiği denetimlerden 2 firmada başarıyla geçti.

Başkan Çıralı “Coğrafi işaretli ürün satmak isteyen firmalarımızı FTSO’ya bekliyoruz”

Seydiler Kilimi için yaptıkları coğrafi işaret başvurusunun 3 Şubat 2020 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandığını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “Coğrafi işaretli ürünlerimizin tanıtılması için diğer kurumlarla işbirliği halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Denetimler de coğrafi işaretli ürünlerin standartlarının korunması için önemli bir unsur. Denetim merciinde firmaları ziyaret eden tüm kurum görevlilerine ve Seydiler Kilimi’nin tanıtımına katkı sağlayan firmalarımıza teşekkür ederiz. Coğrafi işaretli ürün satışı yapmak isteyen firmaları belgeli ürün satış yetkisi almak için FTSO’ya bekleriz.” dedi.

Next Post

Yüzde 125'e Varan Zam Sonrası Vatandaş İsyan Etti!

Sal Oca 25 , 2022
Yeni yılla birlikte, elektriğe  yüzde 125’e varan zam geldi. Ocak ayı faturalarının yarısı zamlı tarifeden yarısı ise eski tarifeden kesildi. Aralık ayı faturalarına göre 3 kata varan artış yaşanırken, Fethiye’de vatandaşlar tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi. 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere doğal elektriğe zam geldi. Konutlarda elektrik üretimi için […]

Bu Haberler İlginizi Çeker