Yüzde 125’e Varan Zam Sonrası Vatandaş İsyan Etti!

Yeni yılla birlikte, elektriğe  yüzde 125’e varan zam geldi. Ocak ayı faturalarının yarısı zamlı tarifeden yarısı ise eski tarifeden kesildi. Aralık ayı faturalarına göre 3 kata varan artış yaşanırken, Fethiye’de vatandaşlar tepkilerini sosyal medyadan dile getirdi.

1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere doğal elektriğe zam geldi. Konutlarda elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın birim fiyatında yüzde 15, artış oldu. Yeni yılla birlikte elektrik faturalarında kademeli tarife sistemine geçildi. Yeni sistemle birlikte elektrik faturaları iki tarifeye ayrılırken, elektrik fiyatlarına yüzde 50 ile yüzde 125 arası zam yapıldı. 1 Ocak’tan itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kilovatsaate kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat kilovatsaat başına 1 lira 37 kuruş, aylık tüketimi 150 kilovatsaat üzeri olan mesken aboneleri için ise kilovatsaat başına 2 lira 6 kuruş uygulanacak.

Faturalar Şubat Ayında Daha Da Kabaracak

Zamlı tarifelerin ilk faturaları da 10 Ocak itibarıyla kesilmeye başlandı. Ancak zamlı tarifeler vatandaşı bir hayli zorlayacak gibi duruyor. Üstelik ocak ayında kesilen faturaların tamamı zamlı değil. Sadece 10-15 günlük kısımları zamlı. Bu da demek oluyor ki şubat ayında faturalar daha da kabaracak.

EPDK Faturaları İncelemeye Aldı

Bazı vatandaşlar aralık ayındaki kullanımlarında zamlı tarifeden kesildiğini iddia ediyor. Hatta bu iddia üzerine EPDK inceleme başlattı. Faturaları mercek altına alan EPDK, “Her tüketici, kullandığı ayın tarifesine göre elektrik faturası öder. Farklı ayın tarifesini uygulayan şirket ağır bedel ödemek durumunda kalır. Süreci titizlikle takip edeceğiz” açıklamasında bulundu.EPDK’nın ardından bir açıklama da Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği’nden (ELDER) geldi. ELDER’in açıklamasında, “Elektrik faturalarında 2021 Aralık ayına ait tüketimlerin eski tarifeye göre, 2022 Ocak ayına ait tüketimlerin ise mevcut dönem tarifesiyle kademeli olarak fiyatlandırıldığını bildirdi.” denildi.

Zamlı Faturalar Vatandaşı Kızdırdı

2022 yılının ilk zamlı faturaları Fethiye’de de vatandaşları da kızdırdı. Sosyal medyadan faturalarını paylaşan vatandaşlar, adeta ateş püskürdü. Kiminin faturası 2 kat, kimini 3 kat artarken, kimi de iki kişi yaşamalarına rağmen gelen bin liralık elektrik faturasına isyan etti. Bazı vatandaşlar yaptığı paylaşımlarla aralık ayı tüketimlerinin de zamlı kesildiğini öne sürdü.

Next Post

Güler; “Sanayide Elektrik Kesintisi Çiğ Süt Üreticisini Vuracak”

Sal Oca 25 , 2022
İYİ Parti Seydikemer ilçe Başkanı Sevgi Nurten Güler, “Seydikemer’de 150 ton Süt üretilmekte Süt üreticilerimiz mağdur edilmesin” dedi. Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgeleri doğalgaz kaynaklı elektrik kısıntısı ve tedarik problemleri nedeniyle üretimlerine ara vereceklerini açıkladı. Bu kesintilere karşı İYİ Parti Seydikemer İlçe Başkanı Sevgi Nurten Güleri yazılı basın açıklaması yayımlayarak, […]

Bu Haberler İlginizi Çeker