AKUT Fethiye Afet Bilinçlendirme Semineri Düzenledi

AKUT Fethiye Ekibi ve Fethiye Belediyesi işbirliği ile Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde fotoğraf sergisi ve afet bilinçlendirme semineri düzenlendi.

17 Ağustos Marmara Depremini Anma yıldönümü ve son günlerde artan afetler nedeni ile afet bilinçlendirme semineri düzenlendi. AKUT Fethiye Ekibi ve Fethiye Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen program, fotoğraf sergisi ile başladı. Fotoğraf sergisinde AKUT’un ülke genelinde katıldığı arama, kurtarma ve deprem faaliyetlerinden bazıları yer aldı. Daha sonra afet bilinçlendirme seminerine geçildi.

Afet bilinçlendirme seminerine Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Adil Emin Kaya, AKUT Fethiye Ekibi gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı. Etkinlikte konuşmacı olarak AKUT Merkez Seminer Birimi Görevlisi Yavuz Taner yer aldı. Seminer Birimi Görevlisi Taner, toplumun afete hazır olabilmesi için aile, okul, işyerleri ve gençlerin afete hazır halde olması gerektiğini söyledi. Bunun yanında seminere katılan vatandaşlara; yangın, sel ve deprem konularında afet bilinçlendirme ve farkındalık eğitimi verildi.

Akut Fethiye Ekibi Genel Operasyonlar Hakkında Bilgi

AKUT Fethiye Ekibi kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği 184 arama kurtarma operasyonlarında 154 insan hayatını kurtarmış, 20 keçi, 2 Deniz kaplumbağası, 4 kara kaplumbağası, 40 tavuk, 7 civciv, 5 Ördek, 3 Köpek, 1 martı ve 2 kedinin telef olmasını önlemiştir.

Akut Fethiye Ekibi Yangınlar Hakkında Bilgilendirme

AKUT Fethiye Ekibi, Temmuz ve Ağustos aylarında Fethiye, Marmaris, Seydikemer ve Köyceğiz’de çıkan orman yangınlarında müdahale etmiştir.

31 Temmuz 2021 Fethiye/Ovacık yangını ile operasyona başlayan ekibimiz,14 Personel, Belediye Tahsisli 1 adet Ford Transit ve 1 Adet Mercedes Sprinter ayrıca Akut 4×4 L200, Akut 4×4 Mazda toplam 4 araçla müdahaleye başlamış daha sonrasında artan yangınlar ve ihtiyaç duyulmasıyla Akut Eskişehir Ekibi ekibimize destek için Fethiye’ ye gelmiş, böylelikle Fethiye Ekibi 24, Eskişehir Ekibi 11 toplam 35 Personelle yangınlarla mücadele konusunda sahada görev almıştır.

Sağlıkçı ve İlkyardımcı personellerimiz 7 kazazedenin ilk müdahalesini olay yerinde yapmış ve ambulanslara tahliye etmiş ve 1 vatandaşımızın hastaneye sevkini sağlamıştır. Operasyon Ekibimiz yangın bölgesinde alevlerden ve dumandan etkilenen 10 vatandaşımızı güvenli bölgeye naklini sağlamıştır. Lojistik Ekibimiz Tahliye ve köy boşaltma çalışmaları sırasında 60 vatandaşımızın yangın riskinin bulunduğu bölgelerden belirlenen toplanma alanlarına naklini sağlamıştır. Yangın alanı içerisinde ve duman altında kalan; 1 kara kaplumbağası, 40 tavuk, 7 civciv, 5 Ördek ve 3 Köpeğin güvenli bölgeye tahliyesini sağlamıştır.

Operasyon ekibimiz saha içerisinde genel olarak OGM ve Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Ekiplerine Yangın söndürme ve soğutma çalışmalarında destek sağlamıştır. Lojistik Ekibimiz belirli aralıklarda yangın sahası içerisinde çalışan Ekiplere ve vatandaşlara yardım merkezinden alınan kumanya ve içeceklerin tahliyesi ve ulaştırılması konusunda destek vermiştir.

 

Muhabir 5

Next Post

Fethiye Sahil Güvenlik Komutanı, Başkan Çıralı’yı Ziyaret Etti

Çar Ağu 18 , 2021
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’yı makamında ziyaret eden Fethiye Sahil Güvenlik Karakol Komutanı Sahil Güvenlik Binbaşı Erdal Kıreker ve Sahil Güvenlik 65 Bot Komutanı Sahil Güvenlik Yüzbaşı Raşit Gödelek, bölgemizde etkili olan yangınlara ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Fethiye’deki görevine yeni atanan Binbaşı Erdal Kıreker’e […]

Bu Haberler İlginizi Çeker