YAKUP OTGÖZ İSTİFA ETTİ

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz Ak Parti Milletvekili Aday Adaylığı İçin İstifa Etti

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz aday adaylığı için belediye başkanlığı görevinden istifa etti. Otgöz açıklamasında  “2014 yılından bu yana büyük bir onurla yürüttüğüm Seydikemer Belediye Başkanlığı görevimden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri, Genel Merkezimizin oluruyla AK Parti Muğla Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa etme kararı aldım. Milletvekili aday adaylığımı 17 Mart Cuma Günü Belediye Hizmet Binasında açıklayacağım. Tüm Muğlalı hemşerilerimin desteğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Otgöz’ün istifa edeceği bir süredir kulislerde konuşulmaktaydı. Yakup Otgöz’ün belediye başkanlığı görevi böylece son buldu. Aday olamazsa, veya olurda seçilemezse görevine dönemeyecek.

Yakup Otgöz kimdir ? 

Yakup Otgöz, 1957 yılında Karadere’de doğdu. İlkokulu Karadere’de, Ortaokulu Muğla Merkez Ortaokulu’nda, liseyi de Muğla Turgut Reis Lisesi’nde okudu. Burdur Eğitim Enstitüsü’nden 1980 yılında mezun olduktan sonra 1980-1983 yılları arasında Siirt ve Erzurum’da ilkokul öğretmenliği yaptı. 1983 yılında ticarete atılan Otgöz, yakın çevresinin ve köylülerin isteği ile 1989 yılında muhtar seçildi. 10 yıl boyunca muhtarlık görevini sürdüren Otgöz, 1999 seçimlerine belde olarak giren Karadere’nin Kurucu Belediye Başkanı seçildi. İkisi muhtarlık, üçü Karadere Belediye Başkanlığı ve ikisi Seydikemer Belediye Başkanlığı olmak üzere üst üste 7 kez seçim kazanan Otgöz, girdiği 7’inci seçimde de %50,75’lik oy oranı ile seçim kazanma geleneğini sürdürdü. 2012 yılında TBMM’de kabul edilen Büyükşehir Yasası ile oluşturulan yeni ilçe Seydikemer’in AK Partili kurucu belediye başkanlığı görevini sürdüren Otgöz; “Doğduğum topraklara vefa borcumu kalıcı hizmetler yaparak ödemek istiyorum” diyerek Seydikemer’in çehresini değiştiren projelerde imzası bulunuyor. Başkan Yakup Otgöz, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yeni Belediye Başkanı Nasıl Belirlenecek ?

Belediye başkanı belediye meclis üyeleri arasından ve gizli oyla seçilir. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki ve üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranır. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılır. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı veya başkan vekili seçilmiş olur. Oyların eşitliği durumunda kur’a çekilir.

Seydikemer Belediyesi’nde Ak Parti’nin 14, MHP’nin 3, İyi Parti’nin 6, CHP’nin 2 meclis üyesi bulunuyor.

 

Haberci İki

Next Post

FETHİYESPOR BAYRAM YAPIYOR

Per Mar 16 , 2023
ALTIN “ARTIK BİZİM HEDEFİMİZ VAR” ÇATAL “İYİ BİR TAKIMIZ” Fethiyespor asrın deprem felaketi nedeniyle ertelenen karşılaşmada ligde play-off’a koşan Karacabey Belediyespor’u Aykut Uluç  ve Murat Yılmaz’ın attığı gollerle net skorla 2-0 yenerken alt sıralardan kurtulup üst sıralara doğru tırmanışını sürdürüyor.Fethiyespor teknik direktörü Erhan Altın karşılaşma sonrası yaptığı açıklamada “Artık bizim […]

Bu Haberler İlginizi Çeker