Fethiye’de Zabıtadan KDV Denetimi

Temel gıda ürünlerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesinin ardından Fethiye  Belediyesi zabıta ekipleri ilçedeki marketlerde denetim gerçekleştirdi.

14 Şubat Pazartesi gününden itibaren temel gıda ürünlerindeki KDV oranı yüzde 8’den 1’e düşürüldü. Fethiye  Belediyesi zabıta ekipleri de indirimle ilgili zincir marketler ve yerel marketlerde denetimler yaptı. Ekipler,  vatandaşların aldıkları ürünlerin kasada kesilen fişlerinin KDV oranının yüzde 1 olarak kesilip kesilmediği ve raflardaki fiyat ürün etiketlerinde düzenleme yapılıp yapmadığını kontrol etti.

Yumurta, süt, peynir, yoğurt, tavuk eti gibi temel gıda ürünlerinden örnekler alarak raf-kasa arasındaki etiket uyumunu kontrol eden ekipler ayrıca fiyat, son kullanma tarihi, saklama koşulları gibi konularda incelemelerde bulundu. Kurallara uymayan marketlere cezai yaptırım uygulandı.

Ekiple birlikte denetimlere çıkan Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürü Sadık Bağlan, “Vatandaşımızın ucuz, kaliteli ve hijyenik şartlarda gıdaya ulaşması için çalışmalarda bulunmaktayız. Yapmış olduğumuz denetimlerde genelde işletmelerin KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e indirdiğini ancak bazılarında etiketle kasa fiyatları arasında farklılıklar olduğunu tespit ettik. Tespit ettiğimiz işletmelere ilgili kanun maddesi uyarınca cezai işlem uyguladık” açıklamasını yaptı. Haber-Hakan AYKIRI

Next Post

Girgin Arıcıların Şeker Sıkıntısını TBMM’ye Taşıdı

Pts Şub 21 , 2022
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Muğla’da bal üretimi yapan arıcıların sorunlarını, yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. “Arıcılarımızın şeker ihtiyacı acilen çözülmelidir” diyen Girgin, şunları söyledi: “Zamlar Arıcıların Belini Büktü” “Çam balı üretimi, Muğla’da geleneksel bir tarımcılık faaliyetidir. Son yıllarda küresel iklim […]

Bu Haberler İlginizi Çeker